Turistika a okolí obce

Vážany se nachází severně od Boskovic a leží v Boskovické brázdě, která je celkem nezalesněná a je 5 km široká a 100 km dlouhá. Táhne se od Lankšrouna až po Krumlov. Střední Boskovická brázda, pro svoji úrodnost zvaná též Malá Haná, je vysoká v průměru 360 – 380 metrů. Do Vážan pronikají devonské vápence z Moravského krasu a dále pak pronikají ještě až do Knínic a Šebetova. Severovýchodně od Vážan je největším kopcem Mojetín, východněji se pak zvedá Paprč. Naše obec se může pyšnit velice krásnými výhledy na okolní krajinu a vůbec hezkým prostředím obce a jejím nejbližším okolím. Ve Vážanech můžete využít tenisového kurtu s umělým povrchem (více k pronájmu v sekci Objekty v obci) a také hřiště na malou kopanou, kde je vytvořeno zázemí i pro malé děti – houpačky a kolotoč.

V okolí Vážan se také nachází mnoho zajímavých turistických cílů a zajímavostí, které určitě stojí za shlédnutí. Nedaleko odtud je lehko dotupný Moravský Kras, zámek Rájec Jestřebí a Lysice, Rudka u Kunštátu, kde se nachází jeskyně Blanických rytířů. Za shlédnutí stojí určitě i město Letovice a blízko něj také keltská usedlost ISARNO.

Obec Vážany je součástí mikroregionu Boskovicko, jehož centrem je malebné město Boskovice. Boskovice jsou městem sedmizubého hřebene (znak města), kulturním centrem mikroregionu, nachází se zde spousta škol a kulturních památek. Velmi známá je například židovská čtvrť města se synagogou, boskovický zámek či zřícenina hradu. Za zmínku pak určitě také stojí Masarykovo náměstí s kostelem sv. Jakuba, Western Park či arboretum Šmelcovna. Opomenout nelze ani zámecký skleník, jízdárnu, radnici či rezidenci. Bližší inormace o vyžití ve městě Boskovice a v jeho okolí poskytne Městké informační středisko se sídlem na Masarykvoě náměstí.

V mikroregionu Boskovicko leží mnoho vesniček, kde něco stojí za shlédnutí. Můžeme začít třeba na Benešově, který se vyznačuje v zimě tuhými horskými zimami. Obec leží v krajinářsky zajímavém parku Řehořkovo Kořenecko, mezi vrcholy Paprčem a Skalkami. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Pavlovské mokřady a přírodní památka Horní Bělá.

Další vesnicí, která leží ve vrcholové části Drahanské vrchoviny, je Kořenec. Území obce leží v  oblasti Řehořkovo Kořenecko. Jedná se o ekologicky významnou krajinnou oblast. Dominantou obce je větrný mlýn, který je spolu se zemědělskou usedlostí č. p. 64 v seznamu nemovitých památek. Ve stálé expozici místního muzea je zaznamenána práce a život našich předků, kořenecký kroj ve fotografii, dřevěné loutkové divadlo aj. Na Kořenci se také nachází golfové hřiště a golfový klub Sokrates.

Součástí mikroregionu Boskovicko je i obec Okrouhlá. Název dostala podle svého původního tvaru obce. V současnosti je součástí Okrouhlé i osada Melkov. Za zmínku stojí také vesnice Suchý, která je významným rekreačním střediskem mikroregionu. Nachází se zde rybník a kolem něj autokemp a spousta rekreačních chat. V zimním období se vyznačuje vhodným podnebím a terénem pro běžecké lyžování.

Nejblíže naší obci leží Knínice u Boskovic. Obec má 870 obyvatel a také bohatou historii. Působí zde mnoho činných spolků jako SDH, ochotníci apod. Knínice mají také mnoho památek – kostel sv. Marka, kapličku sv. Floriána, dřevěnou zvonici, která se nachází na místním hřbitově. Ve vesnici se nachází tenisový kurt s umělým povrchem, fotbalové hřiště a také rybník.

Zdroj: www.masboskovickoplus.cz