Turistika a okolí obce

Vážany se nachází severně od Boskovic a leží v Boskovické brázdě, která je celkem nezalesněná a je 5 km široká a 100 km dlouhá. Táhne se od Lankšrouna až po Krumlov. Střední Boskovická brázda, pro svoji úrodnost zvaná též Malá Haná, je vysoká v průměru 360 – 380 metrů. Do Vážan pronikají devonské vápence z Moravského krasu a dále pak pronikají ještě až do Knínic a Šebetova. Severovýchodně od Vážan je největším kopcem Mojetín, východněji se pak zvedá Paprč. Naše obec se může pyšnit velice krásnými výhledy na okolní krajinu a vůbec hezkým prostředím obce a jejím nejbližším okolím. Ve Vážanech můžete využít tenisového kurtu s umělým povrchem (více k pronájmu v sekci Objekty v obci) a také hřiště na malou kopanou, kde je vytvořeno zázemí i pro malé děti – houpačky a kolotoč.

TURISTIKA A OKOLÍ OBCE

V okolí Vážan se také nachází mnoho zajímavých turistických cílů a zajímavostí, které určitě stojí za shlédnutí. Nedaleko odtud je lehko dotupný Moravský Kras, zámek Rájec Jestřebí a Lysice, Rudka u Kunštátu, kde se nachází jeskyně Blanických rytířů. Za shlédnutí stojí určitě i město Letovice a blízko něj také keltská usedlost ISARNO.

TURISTIKA A OKOLÍ OBCE

Obec Vážany je součástí mikroregionu Boskovicko, jehož centrem je malebné město Boskovice. Boskovice jsou městem sedmizubého hřebene (znak města), kulturním centrem mikroregionu, nachází se zde spousta škol a kulturních památek. Velmi známá je například židovská čtvrť města se synagogou, boskovický zámek či zřícenina hradu. Za zmínku pak určitě také stojí Masarykovo náměstí s kostelem sv. Jakuba, Western Park či arboretum Šmelcovna. Opomenout nelze ani zámecký skleník, jízdárnu, radnici či rezidenci. Bližší inormace o vyžití ve městě Boskovice a v jeho okolí poskytne Městké informační středisko se sídlem na Masarykvoě náměstí.

V mikroregionu Boskovicko leží mnoho vesniček, kde něco stojí za shlédnutí. Můžeme začít třeba na Benešově, který se vyznačuje v zimě tuhými horskými zimami. Obec leží v krajinářsky zajímavém parku Řehořkovo Kořenecko, mezi vrcholy Paprčem a Skalkami. V katastru obce se nachází přírodní rezervace Pavlovské mokřady a přírodní památka Horní Bělá.

Další vesnicí, která leží ve vrcholové části Drahanské vrchoviny, je Kořenec. Území obce leží v  oblasti Řehořkovo Kořenecko. Jedná se o ekologicky významnou krajinnou oblast. Dominantou obce je větrný mlýn, který je spolu se zemědělskou usedlostí č. p. 64 v seznamu nemovitých památek. Ve stálé expozici místního muzea je zaznamenána práce a život našich předků, kořenecký kroj ve fotografii, dřevěné loutkové divadlo aj. Na Kořenci se také nachází golfové hřiště a golfový klub Sokrates.

TURISTIKA A OKOLÍ OBCE

Součástí mikroregionu Boskovicko je i obec Okrouhlá. Název dostala podle svého původního tvaru obce. V současnosti je součástí Okrouhlé i osada Melkov. Za zmínku stojí také vesnice Suchý, která je významným rekreačním střediskem mikroregionu. Nachází se zde rybník a kolem něj autokemp a spousta rekreačních chat. V zimním období se vyznačuje vhodným podnebím a terénem pro běžecké lyžování.

Nejblíže naší obci leží Knínice u Boskovic. Obec má 870 obyvatel a také bohatou historii. Působí zde mnoho činných spolků jako SDH, ochotníci apod. Knínice mají také mnoho památek – kostel sv. Marka, kapličku sv. Floriána, dřevěnou zvonici, která se nachází na místním hřbitově. Ve vesnici se nachází tenisový kurt s umělým povrchem, fotbalové hřiště a také rybník.

Zdroj: www.masboskovickoplus.cz